четверг, 5 октября 2017 г.

6 жовтня – Всесвітній день охорони місць проживання


Щорічно 6 жовтня відзначається Всесвітній день охорони місць проживання – міжнародний день, покликаний привернути увагу людства до проблеми збереження фауни планети Земля.
6 жовтня – Всесвітній день охорони місць проживання
Цей день був встановлений захисниками навколишнього середовища в 1979 році. Які базовий документа була використана «Бернська конвенція про охорону дикої фауни і флори та природних середовищ існування», яка була прийнята Радою Європи. Зараз конвенція підписана 39 державами, які входять до Ради Європи, а також Європейським союзом, Монако, Буркіна-Фасо, Марокко, Тунісом та Сенегалом. Алжир, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Кабо-Верде, Ватикан і Росія є країнами, які не підписали конвенцію і мають статус спостерігача на засіданнях її виконавчого комітету.

Людина своєю діяльністю вже давно впливає на природу, змінюючи її. І статистика цього впливу досить сумна. Щогодини з лиця Землі зникають безповоротно 3 види тварин. Щодня з лиця Землі зникають безповоротно більше 70 видів фауни і флори. За 25 останніх років біологічне різноманіття Землі скоротилося більш ніж на третину. Якщо тенденції не зміняться, то через кілька поколінь «всесвітній день охорони місць проживання» може стати «днем поминання місць проживання»

воскресенье, 27 августа 2017 г.

16 вересня - Міжнародний день захисту озонового шару


  ХХ століття залишило у спадок нашому поколінню дві глобальні екологічні проблеми, одна з яких - руйнування озонового шару. Більшість вчених схиляються до того, що саме діяльність людини призвела до порушення природного балансу, і вже сьогодні людство починає реально не тільки усвідомлювати наслідки своїх «перемог» над природою, але й нести тяжкі втрати. Так, природні катаклізми все частіше нагадують про себе, приводячи до катастрофічних наслідків, забираючи життя сотень і тисяч людей.

    Глобальне зменшення загального вмісту озону протягом трьох останніх десятиріч є визнаним фактом та підтверджується даними як наземних, так і супутникових вимірювань. Незалежно від причин, які спричиняють це явище, всі фахівці звертають увагу на зміни рівня опроміненності земної поверхні ультрофіолетового випромінюванням Сонця, а найбільш істотні його наслідки – це шкідливий вплив на здоров'я населення та нормальну життєдіяльність біосфери.
    Науково доведено, що штучно створені хімічні речовини, такі як хлорфторвуглеводні, бромхлорвуглеводні та бромистий метил, що використовуються в холодильному обладнанні, системах кондиціювання повітря та пожежогасінні, проникають у стратосферу та знищують озоновий шар Землі. Мільйони молекул озону руйнуються кожну хвилину, і результатом цього процесу є збільшення кількості ультрафіолетового випромінювання, яке досягає поверхні Землі.
    На сьогодні інтенсивність ультрафіолетового випромінювання на поверхні землі перевищує у середньому на 10 % показники двадцятирічної давнини, а в полярних широтах – ще більше. 1% зменшення щільності озонового шару призводить до додаткових 0.8 % підвищення захворювання на катаракту та 2% підвищення випадків раку шкіри.
    Тваринний та рослинний світи теж страждають від надмірного ультрафіолетового опромінювання. Ультрафіолет, наприклад, негативно впливає на розвиток фітопланктону мальків риб, крабів, уповільнюється ріст рослин, що негативно впливає на продуктивність екосистем. Синтетичні матеріали (пластики, гума) швидше руйнуються під дією ультрафіолету. І, нарешті, збільшення інтенсивності ультрафіолетового випромінювання призводить до додаткової генерації озону у приземних шарах атмосфери та підвищення концентрації інших потенційно шкідливих оксидантів.


    Втрата озонового шару стратосфери, який захищає усе живе на землі від згубної дії ультрафіолетового випромінювання сонця, вважається однією з головних глобальних екологічних проблем, з якими світова спільнота ввійшла у нове тисячоліття.
    З метою регулювання речовин, що руйнують озоновий шар 1 січня 1989 року набув чинності, в тому числі і для України, Монреальський протокол "Про речовини що руйнують озоновий шар". Протоколом визначений перелік регульованих речовин, до якого відносяться хлорфторвуглеводні, галони, гідрохлорфторвуглеводні.
    На виконання вимог Монреальського протоколу Постановою Кабінету Міністрів України 4.03.2004 р. за № 256 затверджена "Програма припинення виробництва та використання озоноруйнівних речовин на 2004-2030 роки".
    Програмою передбачено припинення використання хлорфторвуглеводнів до 2014 р., галонів – до 2030р. та припинення споживання гідрохлорфторвуглеводнів до 2030 р.

    Хоча руйнування озону є глобальною проблемою, яка вимагає об’єднання зусиль світової спільноти, багато питань ефективно вирішуються на регіональному рівні. Відповідно до правил, процедур та рішень Монреальського протоколу, уряди країн співпрацюють по багатьох регіональних проблемах, включаючи взаємодію митних служб (особливо в частині запобігання та виявлення нелегальної торгівлі озоноруйнівними речовинами), проводять спільні навчання, тренінги з метою підвищення обізнаності відповідних фахівців і громадськості.

среда, 12 июля 2017 г.

9 серпня - Міжнародний день корінних народів світу


  За оцінками ООН, корінні народи зараз складають близько 370 мільйонів осіб, що проживають в більш ніж 70 країнах.  У світі налічується не менше 5000 різних груп корінних народів, що представляють різні культури існуючого різноманіття нашої планети. Вони представляють більше 4000 різних мов з 6700 відомих, які, як вважається, існують сьогодні. Більшість мов корінних народів перебувають під загрозою зникнення.
Басейн річки Амазонки становить близько 7 відсотків від площі поверхні світу і містить більше половини світового біорізноманіття. У басейні річки Амазонки проживає близько 400 різних груп корінних народів.
В даний час більше 100 фармацевтичних компаній у світі, фінансують проекти з вивчення накопичених знань про місцеві рослини, що використовуються представниками корінних груп для цілительства.
У багатьох країнах більше 50% корінних народів вже живуть у містах. Це сталося частково через порушення їх прав, зокрема їх права на землю і культурне виживання.
Незважаючи на культурне розмаїття та відмінності в способі життя, корінні народи мають спільні риси. Це різні мови, звичайні методи вирішення конфліктів, особливі відносини з землею і її природними ресурсами, методи традиційної медицини, духовні традиції і обряди.
Міжнародний день корінних народів світу встановлено 23 грудня 1994 Генеральною Асамблеєю ООН (A/RES/49/214). Цього дня в 1992 році відбулося перше засідання Робочої групи з корінних народів Підкомісії із заохочення та захисту прав людини.
У цей Міжнародний день корінних народів світу ми віддаємо належне багатству культур корінних народів і особливому внеску, який вони вносять до сім’ї народів світу. Ми також пам’ятаємо про величезні труднощі, з якими стикаються багато корінних народів - від неприпустимих масштабів бідності та захворюваності до позбавлення майна, дискримінації і відмови в основних правах людини.
Перше Міжнародне десятиріччя корінних народів світу, розпочате в 1995 році, допомогло більш чітко почути голос корінних народів в усьому світі та підвищити увагу до проблем корінних народів.
Ми вступаємо у друге Десятиріччя, і тут не слід забувати, що одного діалогу недостатньо. Ми повинні зосередити нашу увагу на діях в захист прав корінних народів і в підтримку поліпшення їх положення, в тому що стосується їх земель, їх мов, їх джерел до існування та їх культур.

вторник, 9 мая 2017 г.

24 травня - Європейський День Парків 

Парки дозволяють організувати гарний відпочинок і чудові розваги. Зараз, наприклад, Європа-парк в Німеччині, серед парків розваг, є найбільшим і другим за відвідуваністю парком розваг в Європі після Діснейленду в Парижі. Він знаходиться в містечку Руст в федеральній землі Баден-Вюртемберг на південному заході Німеччини.
Природні парки відрізняються від звичайних парків розваг. Вони не менш дивовижні і дуже цікаві, дозволяють доторкнутися до витоків живої природи і наблизитися до первозданного відчуття радості життя.
Результат пошуку зображень за запитом "європейський день парків"
Європейський День Парків був організований Федерацією Європарк - це європейська організація, яка об’єднує охоронювані природні території в тридцяти шести європейських країнах. Проведений у перший раз в 1999 році, цей день тепер святкується щорічно по всій Європі 24 травня.

Дата святкування була обрана не випадково - саме 24 травня 1909 у Швеції було створено перший з дев’яти Європейських Національних Парків.
Сьогодні Європейський день парків символізує міжнародну солідарність територій, що охороняються. Захід організований з метою підйому профілю заповідників Європи, а також для того, щоб викликати суспільну підтримку їх роботи.
У цей день проводяться численні заходи на території і навколо заповідників, присвячених святкуванню природної краси Європи та її культурного надбання, висуваючи на перший план їх захист, як в даний час, так і в майбутньому.

суббота, 15 апреля 2017 г.

День Сонця

Сонце - найближча до Землі зірка, всі інші перебувають від нас незмірно далі. Наприклад, найближча до нас зірка Проксима з системи aльфа Центавра знаходиться на відстані 4,22 світлових років від Сонця. Для Землі Сонце - потужне джерело космічної енергії. Воно дає світло і тепло, необхідні для рослинного і тваринного світу, і формує найважливіші властивості атмосфери Землі. В цілому, Сонце визначає екологію планети. Без нього не було б і повітря, необхідного для життя, - повітря перетворилося б в рідкий азотний океан навколо завмерлих вод і обледенілій суші. Для нас, землян, найважливіша особливість Сонця в тому, що біля нього виникла наша планета, і на ній з'явилося життя. Відпочинок в Абхазії в серпні 2017! matclass.rumatclass.ru Математика і ТРИЗ від 5 до 14 років. Активний відпочинок для всієї родини. КримБолгаріяКалінінградМосква Приховати рекламу: Чи не цікавлюся цією темою Нав'язливе і набридло Сумнівного змісту або спам Заважає перегляду контенту Спасибі, оголошення приховано. PaaS - це швидке розгортання, dokkur.comdokkur.com Висока керованість на всьому життєвому циклі, свобода інтеграції, контроль DocumentationДокументаціяCorporate offerPricing Приховати рекламу: Чи не цікавлюся цією темою Нав'язливе і набридло Сумнівного змісту або спам Заважає перегляду контенту Спасибі, оголошення приховано. Яндекс.Директ Сонце - наша зірка (Фото: Triff, Shutterstock) Сонце, вітер, морські хвилі і біомаса є енергетичною сировиною, яка постійно оточує нас і яке легко використовувати. Його не треба добувати з землі. Воно не призводить до утворення радіоактивних відходів, а токсичних зовсім не виробляє. Це відновлювальна енергія. Щоб привернути увагу до можливостей використання поновлюваних джерел енергії Європейське відділення Міжнародного товариства сонячної енергії (МОСЕ) (ISES-Europe), починаючи з 1994 року, на добровільній основі організовує щорічний День Сонця, який відзначається 3 травня. Ентузіасти і професіонали, громадські організації та фірми по всій Європі організовують заходи різного роду, пов'язані з демонстрацією можливостей сонячної енергії.

суббота, 4 февраля 2017 г.

Навесні над Арктикою очікується величезна озонова діра

Рекордно холодні температури в стратосфері над Арктикою можуть стати причиною сильного руйнування озонового шару в найближчі місяці, пише Science, посилаючись на експертів і дані супутника NASA AURA.

За словами Маркуса Рекса, атмосферного хіміка з Інституту Альфреда Вегенера (Німеччина), ця зима незвичайна, і на наступному тижні може бути зруйновано 25% озонового шару в атмосфері Арктики.

Справа в тому, що в цей час року стратосфера починає теплішати, при цьому зникне сильний циклон, який тримає холодне повітря. Але якщо сильний циклон протримається ще місяць, поки в Арктику не повернеться полярний день, то втрати озону будуть великі, вважає Рекс. Зараз в Арктиці склалися такі умови, що може бути побитий рекорд втрати стратосферного озону від 2011 року.

В цьому році в атмосфері Арктики особливо холодно, що сприяє конденсації азотної кислоти, в основному з природних джерел, і формування особливих (райдужних) хмар. Ці хмари зафіксовані над всіма північними широтами цієї зими. Вони небезпечні тим, що служать каталізаторами реакції, коли мобілізується хлор і в присутності сонячного світла руйнує озон.

У цьому році інструмент, встановлений на супутнику NASA AURA, зафіксував рекордно низькі кількості інертних форм хлору і, навпаки, зростання кількості активних форм хлору. Про це Science повідомила Глорія Манні, дослідниця з Північно-Західної дослідницької асоціації у Сокорро (США). Зараз для реакції руйнування озону є всі умови, не вистачає сонячного світла. Синоптики прогнозують деяке потепління на цьому тижні, але ймовірно, вважає Манні, його буде недостатньо, щоб стримати руйнування озону.

Деградація озонового шару може бути небезпечною для людей, що живуть в північних широтах. Вони не звикли, починаючи з березня, використовувати сонцезахисні засоби. Значить, людей потрібно заздалегідь попередити про небезпеку і розповісти, як себе вести, вважає Рекс.

воскресенье, 22 января 2017 г.

Зафіксовано найвищий рівень викидів вуглекислого газу з часів динозаврів

Фахівці Гавайського університету встановили, що рівень викидів вуглекислого газу в атмосферу на даний момент – найвищий з часів динозаврів.

Даний факт свідчить про серйозну загрозу антропогенного глобального потепління, небезпечного як для природи, так і для людини. Наукова стаття, присвячена цій проблемі, опублікована в журналі Nature Geoscience.
Пов’язане зображенняВчені підкреслюють, що кількість сучасних викидів вуглекислого газу перевищила навіть найбільш відомий катаклізм, що стався 56 млн. років тому, коли з-під морського дна вивільнилися заморожені поклади парникових газів. Тоді температура підвищилася на цілих 5 градусів за Цельсієм, в результаті чого сильно постраждала морська флора і фауна, адже води морів і океанів стали кислими.

Дослідники провели паралель між сучасним станом екології і доісторичним і прийшли до висновку, що рівень викидів вуглекислого газу в даний час є найвищим за останні 66 млн. років.

За словами провідного автора наукової роботи Річарда Зиба, нинішні викиди вуглецю, який переважно утворюється в результаті спалювання викопного палива, складають 10 млрд. т. в рік, в той час як 56 млн. років тому під час швидкого потепління цей показник дорівнював 1,1 млрд. т. в рік.


Більше того, вчені провели дослідження наслідків, до яких призвело потепління клімату в далекому минулому, вивчивши хімічний склад копалин крихітних морських організмів, виявлених на морському дні біля Нью-Джерсі. Було встановлено, що майбутнє окислення вод океану стане для морських істот більш згубним, ніж минуле. Це пояснюється тим, що древній процес потепління був досить тривалим, щоб організми могли пристосуватися до мінливих умов, а от процес кліматичних змін, що відбувається в сучасному світі і викликаний діяльністю людини, розвивається значно швидшими темпами.