суббота, 12 октября 2019 г.

Районування території України за річним кліматичним водним балансом


1990 рік


2015 рік



2050 рік (прогноз)



2100 рік (прогноз)



За таких умов виникає потреба у додатковому зрошенні. За підрахунками Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, вже за 80 років 80% площі наших полів не згодяться для сталого землеробства. Аби отримати врожай, 25 млн га землі доведеться зрошувати. Але виникає інша проблема: де взяти воду.

Директор Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України Михайло Ромащенко зауважує, що в умовах кліматичних змін відбудеться зменшення інфільтраційного живлення ґрунтових та підземних вод і, відповідно, зменшення їх запасів, придатних для використання.

Що ж робити у цих умовах фермерів. Фахівці радять застосовувати нові агротехнології та страхувати бізнес від несприятливих метеоумов.

 Адже з роками наші знамениті українські чорноземи ризикують перетворитися фактично на пустелю! За даними Академії аграрних наук України, лише за останні десятиліття площа сухої та дуже сухої зони зросла на 7%. Площа перезволожених земель при цьому скоротилася на 8%. Наші вчені підрахували: кожні сім-вісім років з 10 на півдні України оцінюються як сухі та посушливі.

За таких умов середня врожайність зернових у зоні степу падає. Нині вона — найнижча по країні: частка виробництва зерна в цій зоні зменшилася на 11% — до 37%. У 1990 році вона була на рівні 48%. Далі ця тенденція тільки посилиться — за прогнозами вчених, до 2050-го середньорічна температура зросте на 1,37 °С. А до 2100-го — аж на 3,15 °С. При цьому кількість опадів також має зрости — на 10%. Та з’являтимуться вони нерівномірно й переважно у вигляді стихійних лих — аномальних злив та граду. І через високі температури волога випаровуватиметься з поверхні ґрунту значно швидше. Як наслідок посіви страждатимуть від посухи.

Нестача вологи у ґрунтах посилюється ще й вітровою ерозією. Більшість таких ґрунтів — у Донецькій, Луганській і Запорізькій областях. Також сюди входить південь Херсонщини. Процес руйнації ґрунтів серйозний, а подекуди — катастрофічний. Зокрема, в регіоні південного степу, присивашській та причорноморській частині в межах слабо дренованих низин від Генічеська до Миколаєва та Одеси, а також на півночі Херсонщини, де зниження родючості становить до 25–30%.

При цьому кліматичний водний баланс, що є різницею між кількістю опадів за певний період та рівнем потенційного випаровування, не тільки знизився, а й змістився у часі. «Наприклад, якщо на Херсонщині до 90-х років минулого століття він практично до кінця квітня залишався позитивним, то сьогодні у цей період відчувається значний дефіцит вологи», — розповідає кандидат сільськогосподарських наук Інституту водних проблем та меліорації Роман Сагайдак.


©https://landlord.ua/special-projects/ukrainski-chornozemy-peretvoriuiutsia-na-pusteliu-25-mln-ha-zemli-dovedetsia-zroshuvaty/
https://landlord.ua/wp-content/page/anomalnyi-rik/

Пустеля наступає – урожайність падає


Учені попереджають: знамениті українські чорноземи ризикують перетворитися фактично на пустелю. За даними Академії аграрних наук України, лише за останні десятиліття площа сухої та дуже сухої зони зросла на 7%. Площа перезволожених земель при цьому скоротилася на 8%. Наші вчені підрахували: кожні сім-вісім років з 10 на півдні України оцінюються як сухі та посушливі.
За таких умов середня врожайність зернових у зоні степу падає. Нині вона — найнижча по країні: частка виробництва зерна в цій зоні зменшилася на 11% — до 37%. У 1990 році вона була на рівні 48%. Далі ця тенденція лише посилиться а опади з’являтимуться переважно у вигляді стихійних лих — аномальних злив та граду. І через високі температури волога випаровуватиметься з поверхні ґрунту значно швидше. Як наслідок посіви страждатимуть від посухи.
Крім того,  вітрова ерозія загрожуватиме ґрунтам у Донецькій, Луганській і Запорізькій областях, а також півдню Херсонщини, де зниження родючості становить до 25–30%.
©https://landlord.ua/special-projects/ukrainski-chornozemy-peretvoriuiutsia-na-pusteliu-25-mln-ha-zemli-dovedetsia-zroshuvaty/

вторник, 8 октября 2019 г.

Українські чорноземи перетворюються на пустелю: 25 млн га землі доведеться зрошувати


Учені підрахували: кожні сім-вісім років із 10 на півдні України оцінюються як сухі та посушливі. У цих умовах вже за 80 років 80% площі українських полів не згодяться для сталого землеробства. Вихід – застосування нових агротехнологій.

Метеорологи цьогоріч фіксують нові температурні піки, а фермери уже потерпають через посуху та втрату врожаю. Першими на сполох забили в Київській, Житомирській, Чернігівській, Сумській, Черкаській та Полтавській областях. Саме на ці регіони припадає значна частина вирощування картоплі, буряка, капусти і моркви. У червні в цих областях більше двох тижнів не було опадів. Тоді як рекордно висока температура повітря, навіть уночі, виснажувала поля.
Вирощування овочів у господарствах цих регіонів здійснюється без поливу, тож протидіяти зневодненню ґрунту, на жаль, практично неможливо. А садівники Херcoнщини вже підрахували, що через пoгoдні фoрc-мажoри травня-червня втратили близько чверті врожаю кісточкових.
©https://landlord.ua/special-projects/ukrainski-chornozemy-peretvoriuiutsia-na-pusteliu-25-mln-ha-zemli-dovedetsia-zroshuvaty/

понедельник, 5 августа 2019 г.


Україна увійшла в п’ятірку країн Європи, де встановили найбільше вітроелектростанцій




Україна посіла п’яте місце за кількість встановлених протягом першої половини 2019 року нових вітроелектростанцій на суші. Загалом, у першому півріччі 2019 року в Україні встановили вітроелектростанцій потужністю 262 мегавати.
Про це повідомляє асоціація власників вітроелектростанцій Wind Europe.
Загалом у Європі за перші 6 місяців 2019 року ввели в експлуатацію вітроелектростанцій загальною потіжністю 4,9 гігавата, з них 2,97 гігавата — вітроелектростанції, розташовані на землі, а решта вітряки — збудовані у морі.
Найбільше наземних вітроелектростанцій ввели в експлуатацію у Франції та Швеції — на 523 мегавати та 459 мегавати відповідно. У Німеччині та Італії збудували вітряків загальною потужністю близько 287 мегаватів.
Зазначається, о у першій половині 2019 року обсяги встановлення нових вітроелектростанцій у Європі дещо впали проти аналогічного періоду минулого року. Зокрема через проблеми зі встановленням вітряків у Німеччині, яка ввела в експлуатацію найменше ВЕС починаючи з 2000 року.
Загальний обсяг інвестицій у встановлення вітряків протягом першої половини 2019 року склав 8,8 мільярда євро.
Напередодні компанія українського олігарха Ріната Ахметова повідомила про початок будівництва другої черги вітроелектростанції на 100 мегаватів.
Раніше стало відомо, що в ухваленому Радою законі, який запроваджує нові правила оподаткування посилок, містяться норми, які звільняють від ПДВ устаткування для сонячних та вітрових електростанцій.
У Держенергоефективності повідомляли, що кількість домашніх сонячних електростанцій в Україні зросла у 375 разів за останні 4 роки.
Раніше повідомлялось, що у разі, якщо темпи встановлення «зелених» електростанцій в Україні збережуться, то у 2020 році тарифи на електрику зростуть на 14%.

©https://hromadske.ua/posts/ukrayina-uvijshla-v-pyatirku-krayin-yevropi-de-vstanovili-najbilshe-vitroelektrostancij?fbclid=iwar0nedex3wxkz9pxk0xa1mvz3iqwbxrv-dohal8ltcis9vdplufxx-jray4

среда, 1 мая 2019 г.

Найбрудніша річка планети

Чітарум (Ci Tarum) - річка в Індонезії, що офіційно визнана мертвою. Вона протікає поруч зі столицею - Джакартою, та накопичує відходи дев'ятимільйонного міста, оскільки в  її бассейні проживає декілька мільйонів людей, котрі не мають змоги централізовано утилізувати побутові відходи. Каналізаційні труби також виведені в річку. Крім того працюють текстильні фабрики, що зливають відходи туди ж. Таким чином місцеві жителі вже забули, що колись у цій водоймі можна було зловити рибу, адже на сьогодні основним джерелом доходу для великої частини із них є вилов сміття із річки та здача його на переробку.


Проте високий рівень забруднення не є перепоною для того, щоб використувувати воду для сільськогосподарських та побутових потреб, адже іншого джерела прісної води в регіоні немає. Населення навіть використовує воду із річки для приготування їжі і пиття, що у свою чергу зумовлює високий коефіцієнт захворюваності . 
В 2008 році Азійський банк розвитку виділив $500 млн. кредиту для очистки ріки, але люди забруднюють її набагато швидше, ніж іде процес очищення.

©https://www.facebook.com/zeleniyptah/photos/a.906988039356484/2134670093254933/?type=3&theater
©https://morefactov.ru/fact/reka-citarum-dostoprimechatelnost-indonezii-kotoroj-ne-stoit-gorditsya

вторник, 5 февраля 2019 г.

Маловідомі цікаві факти про планету

-У Швейцарії в 1969 році випав чорний сніг, якраз на Різдво, а в 1955 році на Каліфорнію обрушився зелений снігопад
-Температура типової блискавки може перевищувати 30,000 градусів за Цельсієм - це приблизно вп'ятеро більше, ніж температура поверхні Сонця.
-Сніг відбиває в космос до 90% сонячного світла. Більше жодне природне тіло не володіє такою відбивною здатністю.
-У ядрі нашої планети міститься вп'ятеро більше золота, ніж у всіх інших породах, доступних для розробки, разом узятих. Якби все золото ядра Землі вилилося на поверхні, то покрило б всю Землю шаром завтовшки пів метра. Цікаво, що в кожному літрі води всіх річок, морів і океанів розчинено близько 0,02 міліграма золота
-Перетинаючи афгано-китайський кордон, годинники потрібно переводити відразу на 3,5 години вперед. У світі немає більше місця, де один крок займав би стільки часу
-Лінія зміни дат проходить в Тихому океані по 180-му меридіану. Перетинаючи ЛПД із заходу на схід, можна повернутися на 24 години назад - у «вчора», а при русі зі сходу на захід потрапити на добу вперед - в «завтра». 
-У Болівії є незвичайна рівнина Salar de Uyuni, яка покрита товстим шаром солі. Її площа становить понад 12 000 км², і в певні моменти часу вона покривається тонким шаром вологи, перетворюючись у величезне дзеркало. Цю її властивість використовують для налаштування оптичного устаткування на супутниках Землі
-Одним з ключових параметрів при відборі першого космонавта був зріст не більше 170 см, і вага не більше 70-72 кг. Вимоги до зросту й ваги виникли через технічні обмеження на космічному кораблі «Восток»
-У кубічному метрі морської води міститься 1,5 грама білка і немало інших поживних речовин. Вчені підрахували, що Атлантичний океан «за поживністю» оцінюється у 20 тисяч урожаїв, що збираються на рік на всій суші
-У найглибшій точці світового океану (Маріанський жолоб11 521 м.) залізному кільцю кинутому у воду потрібно понад годину, щоб досягти океанського дна.
-50 найвищих гір на Землі розташовані в Азії.
-Глибина Азовського моря всього 13,5 метрів.
-Світло від Сонця до Землі доходить приблизно за 8 хвилин
-Близько 72% Землі вкрито океаном
-Шар льоду, що покриває Антарктиду, місцями досягає 4 км
-Маса середньостатистичної хмари - приблизно мільйон тонн
-Середня швидкість краплини що падає, близько 17 миль/год
-На сьогоднішній день більше, ніж 90% всіх океанів Землі залишаються не вивченими
-На Північному Полюсі 186 днів у році не видно сонця.
-Приблизно 70 відсотків Землі вкрито водою. Тільки 1 відсоток з цієї води придатний для пиття.
-Щодня бджоли нашої планети запліднюють 3 трильйони квітів і виробляють 3000 тонн меду.
-Існує явище під назвою «громова лисина». Це зона високої напруги, що виникає після потрапляння в землю грозового розряду. Намагаючись пройти в цьому місці, людина може загинути. На щастя, енергетична воронка в місці попадання блискавки існує тільки в перебігу декількох хвилин.
-Під час виверження вулкана Везувій 24 серпня 79 року н.е. крім усім відомого міста Помпеї загинули також міста Геркуланум і Стабія.
-Повне сонячне затемнення триває не довше 7,5 хвилин; повне місячне затемнення - 104 хвилин.
-Найвіддаленіше від центру Землі місце на її поверхні - не Еверест, а згаслий вулкан Чімборасо в Еквадорі.
-Бразильський водоспад Ігуасу на 20 метрів вищий і вчетверо ширший знаменитого Ніагарського водоспаду.
-Великі панди визнані вимираючим видом, і мають низький рівень народжуваності. Китайські вчені з дослідницького центру панд у Ченгду дійшли висновку, що погана народжуваність обумовлена в тому числі і тим, що природа погано «спроектувала» тварин. Самки великих панд готові розмножуватися тільки один раз на рік протягом 72 годин, причому тільки від 12 до 24 годин у цьому періоді вони можуть бути успішно запліднені. Самці ж мають непропорційно маленькі пеніси, через що статевий акт можливий тільки в строго визначеній позиції, і це положення самці знають погано.
-Кролиці мають більше зародків, ніж у них народжується кроленят. Тобто деякі зародки просто розсмоктуються. Відбувається це, як запевняють вчені, через стрес і страхує від надмірного розмноження біологічного виду.
-Жителі Нікарагуа раніше вважали, що якщо кинути в вулкан гарну дівчину, то виверження обов'язково припиниться. Такими темпами красиві дівчата в Нікарагуа швидко закінчилися.
-У Польщі є місце, де під прямим кутом перетинаються дві річки - Велна і Нельба. При цьому через відмінності температур води, різних швидкостей і рівнів течій, води річок не змішуються. Це підтвердили експерименти: незадовго до місця перетину в річки наливали фарби різних кольорів, і ніякого змішання не відбувалося.
-Між 1640 і 1700 рр. на Сонці взагалі не було плям. Цей період, який називається мінімумом Маундера, збігся з «малим льодовиковим періодом» - загальним похолоданням на Землі, коли річки, які ніколи не замерзали, покрилися льодом, а сніг лежав цілий рік на всіх широтах. В даний час Сонце перебуває на піку своєї активності
-Сонце має діаметр майже 1 392 000 км (приблизно в 109 разів більше діаметру Землі). Маса Сонця складає 98% маси нашої сонячної системи.
-Світло проходить середню відстань від Землі до Сонця (150 мільйонів кілометрів) за 8 хвилин.
-Мінімальне число затемнень в році - два. Сонячні затемнення в одній і тій же місцевості спостерігаються рідко, оскільки затемнення видно лише у вузькій смузі тіні Місяця. У якій-небудь певній точці поверхні повне сонячне затемнення спостерігається в середньому 1 раз у 200-300 років.

-300 сонячних днів у році буває в Марокко, Ніцці, Брісбані (Австралія), і в Монте- Карло
-Спалахи блискавок також можна помітити на Венері, Юпітері, Сатурні та Урані.
-При ударі блискавки, пісок перетворюється на скло. Після грози можна виявити скляні смуги в піску.
-"Блискавка ніколи не вдаряє в одне місце двічі". На жаль, це міф. Блискавки часто вдаряють в одне і те ж місце по кілька разів.
-Температура типової блискавки може перевищувати 30 000 градусів за Цельсієм - це приблизно вп'ятеро більше, ніж температура поверхні сонця.
-Найбільш дощові місця планети відчувають нестачу води взимку. Після сезону дощів наступає настільки посушлива зима, що жителям доводиться купувати воду в інших місцях.
-Людина може залишитися під дощем абсолютно сухою, якщо перебуває в пустелі. Насправді дощі в пустелі бувають, але про дощ неможливо дізнатися, тому що краплі просто не долітають до землі, випаровуючись під впливом гарячого повітря.
-Жителів Уганди не злякаєш громом, оскільки в країні дощ з грозою йде 250 разів на рік.
-У м. Пара жителі звіряють годинники по дощу, тому що зливи кожен день йдуть в один і той же час.
-У Португалії дощ є поважною причиною не виходити на роботу.
©http://tut-cikavo.com/pryroda/dyva-prirody/247-tsikavi-fakti-pro-prirodu