суббота, 12 октября 2019 г.

Районування території України за річним кліматичним водним балансом


1990 рік


2015 рік



2050 рік (прогноз)



2100 рік (прогноз)



За таких умов виникає потреба у додатковому зрошенні. За підрахунками Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, вже за 80 років 80% площі наших полів не згодяться для сталого землеробства. Аби отримати врожай, 25 млн га землі доведеться зрошувати. Але виникає інша проблема: де взяти воду.

Директор Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України Михайло Ромащенко зауважує, що в умовах кліматичних змін відбудеться зменшення інфільтраційного живлення ґрунтових та підземних вод і, відповідно, зменшення їх запасів, придатних для використання.

Що ж робити у цих умовах фермерів. Фахівці радять застосовувати нові агротехнології та страхувати бізнес від несприятливих метеоумов.

 Адже з роками наші знамениті українські чорноземи ризикують перетворитися фактично на пустелю! За даними Академії аграрних наук України, лише за останні десятиліття площа сухої та дуже сухої зони зросла на 7%. Площа перезволожених земель при цьому скоротилася на 8%. Наші вчені підрахували: кожні сім-вісім років з 10 на півдні України оцінюються як сухі та посушливі.

За таких умов середня врожайність зернових у зоні степу падає. Нині вона — найнижча по країні: частка виробництва зерна в цій зоні зменшилася на 11% — до 37%. У 1990 році вона була на рівні 48%. Далі ця тенденція тільки посилиться — за прогнозами вчених, до 2050-го середньорічна температура зросте на 1,37 °С. А до 2100-го — аж на 3,15 °С. При цьому кількість опадів також має зрости — на 10%. Та з’являтимуться вони нерівномірно й переважно у вигляді стихійних лих — аномальних злив та граду. І через високі температури волога випаровуватиметься з поверхні ґрунту значно швидше. Як наслідок посіви страждатимуть від посухи.

Нестача вологи у ґрунтах посилюється ще й вітровою ерозією. Більшість таких ґрунтів — у Донецькій, Луганській і Запорізькій областях. Також сюди входить південь Херсонщини. Процес руйнації ґрунтів серйозний, а подекуди — катастрофічний. Зокрема, в регіоні південного степу, присивашській та причорноморській частині в межах слабо дренованих низин від Генічеська до Миколаєва та Одеси, а також на півночі Херсонщини, де зниження родючості становить до 25–30%.

При цьому кліматичний водний баланс, що є різницею між кількістю опадів за певний період та рівнем потенційного випаровування, не тільки знизився, а й змістився у часі. «Наприклад, якщо на Херсонщині до 90-х років минулого століття він практично до кінця квітня залишався позитивним, то сьогодні у цей період відчувається значний дефіцит вологи», — розповідає кандидат сільськогосподарських наук Інституту водних проблем та меліорації Роман Сагайдак.


©https://landlord.ua/special-projects/ukrainski-chornozemy-peretvoriuiutsia-na-pusteliu-25-mln-ha-zemli-dovedetsia-zroshuvaty/
https://landlord.ua/wp-content/page/anomalnyi-rik/

Пустеля наступає – урожайність падає


Учені попереджають: знамениті українські чорноземи ризикують перетворитися фактично на пустелю. За даними Академії аграрних наук України, лише за останні десятиліття площа сухої та дуже сухої зони зросла на 7%. Площа перезволожених земель при цьому скоротилася на 8%. Наші вчені підрахували: кожні сім-вісім років з 10 на півдні України оцінюються як сухі та посушливі.
За таких умов середня врожайність зернових у зоні степу падає. Нині вона — найнижча по країні: частка виробництва зерна в цій зоні зменшилася на 11% — до 37%. У 1990 році вона була на рівні 48%. Далі ця тенденція лише посилиться а опади з’являтимуться переважно у вигляді стихійних лих — аномальних злив та граду. І через високі температури волога випаровуватиметься з поверхні ґрунту значно швидше. Як наслідок посіви страждатимуть від посухи.
Крім того,  вітрова ерозія загрожуватиме ґрунтам у Донецькій, Луганській і Запорізькій областях, а також півдню Херсонщини, де зниження родючості становить до 25–30%.
©https://landlord.ua/special-projects/ukrainski-chornozemy-peretvoriuiutsia-na-pusteliu-25-mln-ha-zemli-dovedetsia-zroshuvaty/

вторник, 8 октября 2019 г.

Українські чорноземи перетворюються на пустелю: 25 млн га землі доведеться зрошувати


Учені підрахували: кожні сім-вісім років із 10 на півдні України оцінюються як сухі та посушливі. У цих умовах вже за 80 років 80% площі українських полів не згодяться для сталого землеробства. Вихід – застосування нових агротехнологій.

Метеорологи цьогоріч фіксують нові температурні піки, а фермери уже потерпають через посуху та втрату врожаю. Першими на сполох забили в Київській, Житомирській, Чернігівській, Сумській, Черкаській та Полтавській областях. Саме на ці регіони припадає значна частина вирощування картоплі, буряка, капусти і моркви. У червні в цих областях більше двох тижнів не було опадів. Тоді як рекордно висока температура повітря, навіть уночі, виснажувала поля.
Вирощування овочів у господарствах цих регіонів здійснюється без поливу, тож протидіяти зневодненню ґрунту, на жаль, практично неможливо. А садівники Херcoнщини вже підрахували, що через пoгoдні фoрc-мажoри травня-червня втратили близько чверті врожаю кісточкових.
©https://landlord.ua/special-projects/ukrainski-chornozemy-peretvoriuiutsia-na-pusteliu-25-mln-ha-zemli-dovedetsia-zroshuvaty/